Oscars 2018: Here’s A Full List Of Nominations

The nominations for the most prestigious awards ceremony is out!

After months of anticipation, this year’s Oscar nominations have finally been revealed with The Shape of Water leading the pack.

The monstrous romance bagged 13 nominations including best picture, best director, and best leading actress

Here’s a full list of nominees:

Best Picture:

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards

Best Director: 

  • Jordan Peele, Get Out
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
  • Guillermo del Toro, The Shape Of Water

Best Actress: 

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

Best Actor: 

  • Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Supporting Actor:

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards

Image result for oscar nominations 2018

Best Supporting Actress:

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Original Screenplay: 

  • The Big Sick
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards 

Adapted Screenplay: 

  • Call Me By Your Name
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly’s Game
  • Mudbound

Best Animated film: 

  • Coco
  • The Breadwinner
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
  • The Boss Baby

Original song nominees: 

  • Remember Me (from Coco)
  • Mystery of Love (from Call Me By Your Name)
  • This Is Me (from The Greatest Showman)
  • Mighty River (from Mudbound)
  • Stand Up For Something (from Marshall)

Best Documentary:

  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo 
  • Strong Island
  • Small Enough to Jail

Best Documentary Short: 

  • Edith & Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam
  • Heroin(e)
  • Knifeskills
  • Traffic Stop

Best foreign language:

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • On Body and Soul (Hungary)
  • The Insult  (Lebanon)
  • Loveless (Russia)
  • The Square (Sweden)

Make-up & Hairstyling:

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Film Editing: 

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape Of Water
  • Three Billboards

Visual Effects: 

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi 
  • War for the Planet of the Apes

Best Original Score: 

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards

Live Action Short Film:

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett 
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us

Best Animated Short Film: 

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Best Sound Mixing: 

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk 
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Editing: 

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk 
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Best Costume Design: 

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

Cinematography: 

  • Blade Runner 2049 
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudboud 
  • The Shape of Water

Production Design: 

  • Beauty & the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here